Ahoj!
Níže na stránce pro Tebe máme jedno video. Pozorně se na ně podívej.
Asi si dokážeš představit, že komentáře u videa nebyly zrovna lichotivé a ve škole to neměl chlapec také jednoduché.
Jedná se o studenta střední školy, který natočil sám sebe při předvádění bojové scény z Hvězdných válek. Spolužáci mu nahrávku ukradli a dali na internet pro pobavení ostatních. Video bylo natočeno v roce 2002 a předpokládá se, že ho viděla téměř miliarda lidí a jedná se tak o nejsledovanější video na světě před tím, než vznikl Youtube. I teď na Youtube má více než 36 milionů zhlédnutí.Takhle Ghyslain vypadá dnes. Situaci zvládl a je z něj právník.
Dodnes ho ale jeho minulost neopustila a stále je zván do různých pořadů skrze své video, které je už téměř dvacet let staré. I přes zákaz šíření je video stále dostupné na Youtube a lidé, kteří neznají jeho původ, je stále nevhodně komentují.Tyto útoky trvaly přibližně dva roky a nepomohlo ani přemístění do jiné školy, či omezení užívání digitálních technologií. Následkem toho Rebecca trpěla depresemi a úzkostí a několikrát musela být hospitalizována v nemocnici.
V září roku 2013 byla nalezena mrtvá poté, co skočila z rampy opuštěné cementárny. Bylo to necelé dva měsíce před jejími 13. narozeninami.
I takto může kyberšikana skončit. Případů kyberšikany každoročně přibývá…
Každé osmé dítě už zažilo situaci, kdy někdo bez svolení šířil nějakou jeho fotografii nebo video bez svolení. Vyhrožování fyzickým ublížením zažilo každé desáté dítě.
Kyberšikana se zčásti propojuje nebo prolíná s klasickou šikanou ve fyzickém světě. V obou případech je potřeba šikanu/kyberšikanu odlišit od jednorázového útoku.
ŠIKANA je úmyslné, opakující se či déle probíhající jednání, jehož cílem je zranit oběť, která se nedokáže bránit. KYBERŠIKANA je definována jako zneužití informačních komunikačních technologií, zejména pak mobilních telefonů a internetu pro výše zmíněné účely. Poškozenému je opakovaně ubližováno, což na něj má dlouhodobý negativní dopad. Takové jednání se zpravidla i stupňuje.
Ublížení není jednorázové, u kyberšikany agresor oběti ubližuje opakovaně – ale v online světě stačí jedno zveřejněné video, které shlédne tisíce dalších očí. Protože co je jednou na internetu, nelze lehce smazat a kopii může mít staženou kdokoliv!
Anonymita je pouze zdánlivá, navíc ve většině případů jsou útočníci spolužáci. Kyberprostor dává útočníkovi falešný pocit bezpečí a díky tomu může útočit i jedinec, který by v reálném světě neměl fyzickou převahu.
Útoky mohou probíhat z jakéhokoli místa a zcela nezávisle na čase.
Útočník dokonce nemusí znát naživo ani oběť samotnou. Účastnit se na ubližování může kdokoliv a kdykoliv proti komukoli.
Publikum může taktéž šířit kyberšikanu tím, že bude sdílet příspěvky, fotky, videa a jiné materiály. Kyberšikana tak může být i neúmyslná.
Oběť kyberšikany je těžší rozpoznat, protože může mít tendenci dopad útoků bagatelizovat - děje se to přeci každému, tak to na internetu funguje apod.
Internet je místo, kde má k informacím přístup každý a může je také dál šířit. Pokud si někdo fotografii nebo video stáhne, nejde tomu zabránit.