Sociální sítě jsou zábavné hlavně proto, že se svém okolím můžeme sdílet doslova cokoli. Ale jak určíme, co je vhodné sdílet a co už ne?
hodin denně stráví člověk průměrně na sociální síti každý den?
a) méně než hodinu
b) hodinu až dvě hodiny
c) 3 hodiny a více
Další místa jsou následující:
2. WhatsApp
3. YouTube
4. Facebook Messenger
5. WeChat
6. Instagram
A to si představ, že sociálních sítí je mnohem víc. Tohle je pouze výčet malé části z nich.
Dále v textu se podíváme, co nás na síti může potkat, a jak se obecně na takových sítích chovat bezpečně.
Je velmi pravděpodobné, že stejný jazyk, který používáme mezi přáteli, budeme používat i v prostředí internetu. Internet není vhodný prostor pro sprostá slova, protože na základě naší mluvy si o nás ostatní dělají nějaký obrázek.
Dáváš informaci celému světu o tom, že zrovna nejsi doma, což je naprosto skvělá pozvánka pro zloděje. Pokud chceš opravdu sdílet informace o své dovolené, počkej, až se z ní vrátíš.
Je velmi lákavé vyfotit vše, co vidíme nebo prožíváme. Pokud tyto fotografie nebo videa šíříme, je potřeba zeptat se na souhlas lidí, kteří jsou na videu či fotografii zachycení.
Tvůj kamarád určitě ocení, že nesdílíš žádnou jeho/její novinku za něj/ni.
Měj na paměti, že na internetu bude tato informace žít svým vlastním životem a už to nijak neovlivníš.
Sem spadají např. pohřby, hřbitovy obecně, ale také posvátná místa, nebo místa, kde se staly nějaké hrozné věci jako jsou třeba koncentrační tábory. A také místa, kde Ti hrozí při pořizování takové fotografie nebezpečí.
Nikdy nevíš, kdo se na takové obrázky může dívat a jak pak budeš v jeho očích působit.
i pokud svůj komentář nemyslíš vážně a je to vtip, zamysli se nad tím, jestli se někoho Tvůj příspěvek nemůže dotknout.
Má to své výhody být sledován satelitem, ale také dáváš světu vědět, kde jsi a pokud Tě chce někdo najít, nebo naopak si chce počkat na chvíli, kdy nejsi doma, tak mu to velmi usnadňuješ.
Pokud má někdo dostatek informací o Tobě, mnohem snáz může k něčemu zneužít Tvoji identitu. Dávej pozor na všechny dokumenty jako jsou občanský průkaz, pas, letenky, vysvědčení, kreditní karty aj.
Představ si už jen to, že na fotografii z dovolené, kde jsi na pláži, jsi v podstatě ve spodním prádle a tuhle fotografii sdílíš na veřejném místě.
Měj politický názor, ale nedávej na internet neověřený příspěvek. Připravuješ se tak o důvěryhodnost v očích ostatních lidí.
Cokoli je mezi Tebou a Tvými přáteli by mělo zůstat pouze mezi vámi a není vhodné vyřizovat si účty přede všemi na sociální síti.
Rasově nebo kulturně motivovaný obsah, diskriminace mužů či žen nebo náboženství, ale také užívání různých symbolů, či šíření poplašných, tedy nepravdivých zpráv.
Hlavně v situaci, kdy nebudeš zvládat pravopis, vypadáš v očích ostatních lidí neinteligentně.
Existují případy, kdy si zloději vyhlédli své oběti právě na základě fotografií jejich majetku na sociální síti.
Ten spočívá v tom, že pokud by to, co dáváš na síť, mělo rozčílit Tvoji babičku, raději nic takového nesdílej.
1. Nepřidávej si mezi přátele cizí lidi.
2. Provozovatelé sociálních sítí příliš neřeší bezpečnost a soukromí. Navíc sídlí v zahraničí a pomoci se nedovoláte.
3. Sociální síti nedávej přístup ke kontaktům v telefonu ani k e-mailovému účtu.
4. Chraň si každý účet dvoufázovým ověřením. Co to je? Při přihlášení do vašeho účtu na sociálních sítích po vás bude systém požadovat ještě jeden faktor navíc, většinou se jedná o kód, který vám přijde SMS zprávou. Pokud tedy někdo zcizí vaše heslo, díky této dodatečné ochraně se k vám do účtu nenabourá.
5. Nikdy nedávejte přístup k účtu aplikacím. Případně si alespoň hlídejte, aby nemohl způsobit problémy, jako je krádež účtu nebo možnost za vás něco dělat.
6. Nastavte si silné heslo.
7. Nastavte si soukromí! Chcete, aby vaše příspěvky viděli všichni nebo jen vaši přátelé? Nastavte si, kdo vám může poslat žádost o přátelství, či zda chcete, aby se vyhledávače mimo Facebook spojili s vaším profilem (více výše v průvodci po sociálních sítích).
8. Zamezte cizím lidem v přístupu ke svému telefonu, tabletu nebo počítači.
9. A odhlašujte se! Pokud se přihlašujete na sítě na jiném než vašem počítači nebo mobilním telefonu (třeba u kamaráda, známého), nezapomeňte se vždy také odhlásit!